Edukativni program za mlade kritičare
Mreža festivala Jadranske regije poziva studente filmskih akademija i srodnih fakulteta, koji su zainteresovani da uče o pisanju filmske kritike, da se prijave na radionicu koja će se održati u okviru Filmskog festivala Herceg Novi.
Tekstovi polaznika radionice
Anja Opačić
Stric (2022) debitantski je film redatelja Davida Kapaca i Andrije Mardešića koji je osvojio nekoliko nagrada, a jedna od njih je i nagrada za najbolji scenarij na Pulskom filmskom festivalu 2022. godine.
Balša Vukčević
Ena Sendijarević, holandsko-bosanska rediteljka, u svom novom ostvarenju Sweet dreams nastavlja da se bavi aporijama lične geografije. Kroz fantazmagoričnu optiku, opipavajući puls izmoždene imperije ̶ Holandske Indije na ulasku u XX vijek ̶ autorka ukazuje na razdešenost ne samo ondašnjeg vladajućeg staleža, uveliko iznurenog propadanjem usljed epohalnih kretanja, već i domorodačkog, rasno mješovitog stanovništva pod navalom unutrašnjih protivrječnosti. Kreativne snage filma vidljive su skoro u potpunosti na formalnom planu. Visokom stilizacijom, slojevitim kadriranjem (dinamičnim i statičnim), kontrapunktnim dejstvom često prigušene muzike, sugerisana je nadrealna atmosfera od koje je zamućena granica između stvarnosti i onog snolikog i sanjalačkog.
Darko Dragić
Debitanski film autora Molly Manning Walker, How to have sex, premijerno prikazan na prošlogodišnjem Kanskom filmskom festivalu, bavi se neozbiljnošću mladosti. Svojom naracijom autor najviše ispituje potrebu za pripadanjem, tj. uklapanjem u današnju vrstu društva, a isto tako pridaje veliki značaj podtekstu omladinske „party kulture”.
Jovana Dinić
Sweet Dreams je drugi po redu film Ene Sendijarević, holandske rediteljke bosanskohercegovačkogporekla. Radnja filma odvija se početkom XX veka na tlu Indonezije, tadašnje Holandske Indije. Nakon smrti bogatog holandskog zemljoposednika njegova porodica suočava se sa testamentom kojim čitavo nasledstvo – plantaže šećerne trske, šećerana i raskošna kuća, sleduju vanbračnom sinu dobijenim sa domorodačkom sluškinjom.
Barbara Surjan
Garbura (2022.) dugometražni je prvijenac Josipa Žuvana, redatelja i scenarista kojeg smo do sad znali kao redatelja nekoliko kratkih igranih filmova i televizijskih serija, a koji ovim filmom pokazuje kako su njegove sposobnosti daleko šire. Garbura pali fitilje obiteljskih struktura te posredstvom tehnologije pruža svježu perspektivu na generacijski jaz.
Ena Jovančić Vidaković
Luksemburg, Luksemburg ukrajinskog reditelja Antonija Lukića odiše jednostavnošću i iskrenošću, a autobiografski elementi nesumnjivo doprinose tom utisku. U ovoj tragikomediji, kako ju je sam reditelj opisao, gledamo dva brata blizanca u potrazi za ocem, koja će ih odvesti iz njihovog rodnog i skromnog Lubnja u veličanstveni Luksemburg gde se svi snovi ostvaruju. Ili...?
Emilija Kvočka
U političkom trileru „Moć“, Matyasa Priklera, glavnim likovima su ruke vezane i uprljane krvlju nedužnih. Prilikom lova događa se ubistvo iz nehata za koje se sumnjiči ministar, što bi vlast po svaku cenu da zataška, a ceo istražni postupak dodeljuju Štajneru, detektivu tajne službe koji će da reši slučaj ne na način da otkrije pravu istinu koju od početka zna, već pronalazeći nekoga ko će preuzeti krivicu. Koncept moći će se u ovom filmu prikazati kao nemoć.
Anja Šćepanović
U stilizovanoj satiri „Slatki snovi“ (Sweet Dreams), rediteljke Ene Sendijarević, teme kolonijalizma, pripadnosti, patrijarhata i odnosa sa prirodom propituju se kroz kompleksnu porodičnu dramu.
Sara Joksimović
„Muzej revolucije“ je film iz 2021. godine u režiji i po scenariju Srđana Keće. Ovaj film dobio je nekoliko nagrada od kojih se ističe “Srce Sarajeva” za najbolji dokumentarni film na Sarajevo film festivalu. Sama ideja nastala je 2015. godine kada je “Muzej revolucije” bio video instalacija prikazana na Berlinskom filmskom festivalu. Prateći svakodnevicu tri junakinje koje žive u Muzeju revolucije, ne da bi čuvale eksponate, već same sebe, Keča izlaže pitanja o društvenim okolnostima današnjice, istini pred kojom se zatvaraju oči te da li je vatra u čovjeku jača od svega.