Zimsko izdanje

Zimsko izdanje promoviše regionalne koprodukcije. U ovom programu prikazujemo do pet naslova koji su obilježili regiju u protekle tri godine, a nastali su kao koprodukcija između najmanje dvije zemlje, članice Mreže.

Zimsko izdanje 2025

Treće Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije održano je u kinima u Sarajevu, Zagrebu, Bitoli, Skopju, Beogradu i Ljubljani, te  online od 17. do 26. januara 2025. U programu su predstavljeni višestruko nagrađivani regionalni filmovi: „Promatranje“ Janeza Burgera, „Ekskurzija“ Une Gunjak, „Samo kad se smijem“ Vanje Juranić, „M“ Vardana Tozije i „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića. 

 

Film „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića premijerno je prikazan na filmskom festivalu u Torontu. Fabrika koja je nekada zapošljavala cijeli grad i okolna sela zatvorena je zbog sumnjive privatizacije i tragičnog incidenta u kom je grupa njenih radnika stradala u namjerno podmetnutom požaru. Preostali radnici, devastirani gubitkom svojih najmilijih i posljedičnom korumpiranom prodajom fabrike, pokreću proteste, ali čini se da su njihovi napori uzaludni i ne daju konkretne rezultate.   

Osjećajući se napuštenim od strane vlasti, pa čak i crkve, oni traže utjehu i odgovore u natprirodnom. Harizmatična Svetlana (Tamara Krcunović), bivši robijaš Mija (Leon Lučev) i drugi radnici udružuju se kako bi istražili mistične puteve nade i pravde. Dok nespretno zaranjaju u tajanstveno carstvo, prolaze kroz socijalno i emocionalno oslobađenje i neočekivano otkrivaju unutrašnju moć za koju nisu znali da posjeduju.    

U programu je i prvi igrani film Une Gunjak „Ekskurzija“, premijerno prikazan na festivalu u Locarnu, gdje je osvojio Specijalno priznanje žirija, te bosanski kandidat za nominaciju za nagradu Oscar.  

Dok se njen, deveti razred priprema za ekskurziju, Iman privlači pažnju starijeg dečka. Nakon što se, nakon igre istine i izazova po školi proširi glasina da je Iman trudna i to ugrozi ekskurziju, Iman se nađe u oluji očekivanja i ograničenja, a događaji koje je izazvala izmiču kontroli. 

Psihološki triler „M“ Vardana Tozije film je o odrastanju. U izoliranoj šumi, Marko živi pod budnim okom svog misterioznog, prezaštitničkog oca. Njihova osamljena egzistencija je sve što Marko poznaje. On traži utjehu i odgovore u svojim knjigama sa slikama. Jednoga dana u njegov svijet tračak svjetla i topline unosi Marko. Dok njegova znatiželja raste, Marko se trudi da otkrije šta stoji iza granica divljine.  Okrutne okolnosti mu dopuštaju da ispuni svoju želju i prije nego što to očekuje.  Zabranjeno putovanje ga čeka, ispinjeno opasnostima i uvidom u zauvijek promijenjeni svijet.  

U filmu „Promatranje“ Janeza Burgera pratimo Laru, medicinsku tehničarku pripravnicu koja pomaže Kristijanu da dođe do bolnice nakon što je brutalno prebijen u izravnom prijenosu na Facebooku, što je vidjelo dvadeset tisuća ljudi, a nitko nije pozvao policiju. Iako je Kristijan u komi, Lara počinje primati videoisječke s njegova profila na Facebooku koje objavljuju nepoznate osobe koje gledaju prebijanje. Prenosi to detektivu Borutu, koji otvara istragu. Svi promatrači koji se pojavljuju u videima postat će Larina noćna mora u stvarnom životu. Ubrzo će shvatiti da je i ona sudionica u tom strašnom događaju.  

„Samo kad se smijem“ Vanje Juranić film je inspirisan istinitim događajem. Tina, mlada supruga i majka, živi u prividno idiličnom braku u pitoresknom gradu na jadranskoj obali. Kada izrazi želju da nastavi obrazovanje, koje je prekinula zbog trudnoće, počinje tih i uporan bunt njenog supruga. Odlučna u svojoj namjeri, Tina upisuje studij.Sukobi između Tine i njenog supruga Frane su česti, ali se ne raspravljaju otvoreno, čak ni kada postanu nasilni. Tina se uporno nastoji izboriti za sebe. Frane i obitelj žele da se Tina posveti djetetu i kućanstvu. Uz pomoć majke, Tina uspijeva uskladiti studij, obitelj i sve bogatiji društveni život. Frane, koji se čini kao uspješan muškarac, redovito sabotira Tinu. Njihovi sukobi i napetosti neprestano se zaoštravaju. Jedne večeri Tina izađe sa svojim prijateljima. Kada Frane vidi da se Tina  zabavlja, brutalno je fizički ponovno napada. Njihova žestoka rasprava eskalira i rezultira tragičnim događajem koji zauvijek promijeni njihove živote.  

„Samo kad se smijem“ Vanja Juranić

“Ekskurzija”, Una Gunjak

„Radnička klasa ide u pakao“ Mladen Đorđević

„Promatranje“ Janez Burger

„M“ Vardan Tozija

PRETHODNA IZDANJA

Zimsko izdanje 2023

Drugo po redu Zimsko izdanje, zajednički projekt vodećih regionalnih filmskih festivala okupljenih u Mreži festivala Jadranske regije: Festivala autorskog filma Beograd, Filmskog festivala Herceg Novi, Ljubljanskog  međunarodog  filmskog  festivala, Sarajevo Film Festivala i Zagreb Film Festivala, od 20. do 29. siječnja na platformi ondemand.kinomeetingpoint.ba donosi pet recentnih uspješnica u kojima će publika moći uživati besplatno.

U programu su četiri hvaljena dugometražna prvijenaca regionalnih autora: film Stric Andrije Mardešića i Davida Kapca, Garbura Josipa Žuvana, Da li ste videli ovu ženu? Dušana Zorića i Matije Gluščevića i Jahači Dominika Menceja, te dokumentarac Muzej revolucije Srđana Keče.

Kao svojevrsno zagrijavanje za online program uoči početka Zimskog izdanja članovi Mreže organizirat će besplatne kino projekcije u svojim gradovima. ZFF će tako u petak 19. siječnja u 19 sati u MSU prikazati glumački tour de force Ksenije Marinković, film Da li ste videli ovu ženu?, koji od premijere na Tjednu kritike u Veneciji ne prestaje oduševljavati publiku i kritiku.

Da li ste videli ovu ženu? nadrealistična je psihodrama fokusirana na temu identiteta, preciznije, na temu ženskog multiverzuma koji se želi osloboditi. To raslojavanje prati se kroz tri metamorfoze jedne žene (sve u izvedbi Ksenije Marinković) koja luta Beogradom i njegovim opskurnim zakutcima u potrazi za načinom da iskoči iz vlastite kože. Filmska forma je slijedi, i sama se preoblikujući.

Radnja filma Stric, intrigantnog trilera s Mikijem Manojlovićem, Ivanom Roščić, Goranom Bogdanom, Rokom Sikavicom i Kajom Šišmanović naizgled se odvija u Jugoslaviji, kasnih 1980-ih. Voljeni stric vraća se kući za blagdane. Ponovno na okupu, obitelj je usred božićnog ručka. Radosno druženje iznenada prekida zvonjava mobitela. Ipak nisu 1980-e, a čini se da nije ni Božić. Ubrzo postaje jasno da se za prepunom blagdanskom trpezom, osim purice, nožem može rezati i napetost.

Potraga za slobodom u fokusu je filma Jahači o dvojici seoskih mladića koji se, nakon gledanja filma Easy Rider, prerađenim mopedima upute na životnu avanturu prema Splitu. Jahači su istovremeno film sazrijevanja i film ceste, zanimljiv mozaik scena koje proizlaze iz svjetova dva najbolja prijatelja, ali i posveta određenom (bez)vremenu i prostoru. Uloge u filmu tumače Timon Šturbej, Petja Labovič, Anja Novak i Nikola Kojo.

Junaci filma Garbura, dvanaestogodišnjaci Nikola i Antonio najbolji su prijatelji koji žive u susjednim kućama. Zabavljaju se paljenjem karabita, a svoje eskapade snimaju i objavljuju na Youtubeu, nadajući se milijunskim pregledima. Obitelji su im već godinama zavađene i protive se njihovom prijateljstvu. Kada dođe vrijeme blagdana, svađa između obitelji će eskalirati i preliti se u odnos dvojice prijatelja. Uloge u filmu ostvarili su Franko Floigl, Mauro Ercegović Gracin, Ljubomir Bandović, Marija Škaričić, Ivana Roščić, Asja Jovanović i Zdenko Jelčić.

Muzej revolucije premijerno je prikazan na IDFA-i, obišao je brojne festivale te osvojio Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film. Od rađanja arhitektonske vizije Vjenceslava Richtera – muzeja posvećenog povijesti socijalističke revolucije prošlo je šezdeset godina. U ostacima napuštenog utopijskog projekta u Beogradu rađa se prijateljstvo između sedmogodišnje djevojčice i jedne starice. Kada grad započne brisanje svih tragova Muzeja revolucije, iz života djevojčice nestaju bezazlene igre i priče uz vatru.

Inspirirani uspješnim edicijama Proljetnog izdanja, članovi Mreže festivala Jadranske regije pokrenuli su Zimsko izdanje sa željom da uz pomoć regionalne filmske platforme doprinesu dosegu kvalitetnih domaćih ostvarenja i to u zimskom periodu kad svi više vremena provodimo ispred malih i velikih ekrana.

Filmovi će biti dostupni gledateljima iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore uz prethodnu registraciju na platformi ondemand.kinomeetingpoint.ba.

Mrežu festivala Jadranske regije podržava Potprogram MEDIA Programa Kreativne Europe i Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini.

“Garbura”, Josip Žuvan

“Stric”, Andrija Mardešić i David Kapac

“Muzej Revolucije”, Srđan Keča

“Da li ste videli ovu ženu?”, Dušan Zorić and Matija Gluščević

Zimsko izdanje 2022

Nakon dva uspješna Proljetna izdanja, filmske manifestacije ujedinjene u Mrežu festivala Jadranske regije, predstavljaju prvo Zimsko izdanje,  od 10. do 18. decembra 2022.

Film “Ja sam Frenk” slovenskog redatelja Metoda Peveca pred gledatelje postavlja zanimljivu moralnu dilemu: Što biste učinili kad biste naslijedili milionski iznos za koji znate da je stečen prevarom? Neočekivano nasljedstvo postaje okidačem sukoba između Frenka (Janez Škof), buntovnika koji se još uvijek zaklinje u socijalističke vrijednosti, i njegova brata Braneta (Valter Dragan), tipična posttranzicijskog tajkuna. Dok Frenk istražuje porijeklo novca koji je njihov pokojni otac prisvojio raznim sumnjivim poslovima, Brane se novca želi dokopati uz pomoć odvjetnika i mreže beskrupuloznih očevih prijatelja.

U svom debitantskom dugometražnom filmu “Asimetrija” redateljica Maša Nešković bavi se pitanjem zašto se neke veze, pa čak i one ispunjene ljubavlju, nakon nekog vremena raspadaju. Trima narativnim linijama film prati tri para čije se priče isprepliću jednog vrućeg ljeta u pustom Beogradu: dječak Pec i devojčica Lola provode posljednje dane ljetnih praznika uoči Lolina preseljenja u Kanadu; susjedi Olja i Ivan upuštaju se u strastvenu vezu; Vera i Vladimir rastaju se nakon 20 godina braka. Uloge u filmu tumače Daria Lorenci Flatz, Uliks Fehmiu, Mira Janjetović, Mladen Sovilj, Lola Vitasović i Mateja Poljčić.

“Otac” Srdana Golubovića osvojio je niz značajnih nagrada uključujući Nagradu publike u programu Panorama Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu. Nakon što mu socijalna služba oduzme djecu, nezaposleni nadničar Nikola napušta svoje malo selo na jugu Srbije i pješice kreće na put prema Beogradu gdje planira svoj slučaj iznijeti ministru. Uloga očajna oca koji od gubitnika s društvene margine postaje junakom našega doba, Goranu Bogdanu priskribila je brojne nagrade i priznanja, kao i nominaciju za nagradu Europske filmske akademije za najboljeg europskog glumca. Ostale uloge u filmu tumače Boris Isaković, Nada Šargin, Milica Janevski, Muharem Hamzić i drugi.

Film “Bog postoji, njeno ime je Petrunija” redateljice Teone Strugar Mitevske satira je koja prati zbivanja u makedonskom gradu Štipu. Ondje svakog januara lokalni svećenik u rijeku baca drveni križ za kojim skaču stotine muškaraca. Onoga tko ga izroni pratit će sreća i uspjeh. Ovaj put za križem spontano zaroni i Petrunija te ga uspije ugrabiti prije drugih. Muškarci su bijesni jer se žena usudila sudjelovati u njihovu ritualu. Nastaje posvemašnji kaos, no Petrunija (u hvaljenoj glumačkoj izvedbi Zorice Nusheve) ne popušta. Film je premijerno prikazan na Berlinaleu gdje je osvojio Nagradu ekumenskog žirija te Nagradu Guild Film, a među brojne uspjehe ubraja se i filmska nagrada LUX Europskog parlamenta 2019. godine.

“Asimetrija”, Maša Nešković

“Ja sam Frenk”, Metod Pevec

“Bog postoji, njeno ime je Petrunija”, Teona Strugar Mitevska

“Otac”, Srdan Golubović